Przejdź do treści
Strona główna » Blog

Blog

Rozmowa z Panem Henrykiem Nowakiem

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy z panem Henrykiem Nowakiem. Wywiad przeprowadziła Agnieszka Kostuch, a za realizację odpowiadali: Oktawian Jasudowicz oraz Natalia Jędrzejczak…

Budowa lapidarium

Otwarcie Lapidarium wieńczy ponad dwuletni okres prac nad uporządkowaniem upamiętnieniem Cmentarza Żydowskiego w Trzemesznie. To doniosłe dla Trzemeszna wydarzenie przywraca pamięć o społeczności żydowskiej w naszym mieście i należnie ją upamiętnia…

pamiętnik Heymanna Arzta

Pamiętnik Heymanna Arzta część 2

Pamiętnik pisany przez urodzonego w Trzemesznie Heymanna Arzta, część 2 obejmująca drugą połowę 1888 roku i pobyt w Nordhausen. Heymann (Heinz) Arzt czyli Chaim ben Nussen Awruhum urodził się 5 stycznia 1866 roku w Trzemesznie. W wieku 16 lat wyjechał w poszukiwaniu pracy do Berlina …

Księga pamięci z trzemeszeńskiej synagogi

Po dawnych żydowskich mieszkańcach Trzemeszna pozostało bardzo mało fizycznych śladów w tym mieście. Najważniejszymi są obecnie cmentarz i macewy. Dużo więcej ich śladów można znaleźć w archiwach i to, jak się okazuje, na całym świecie. Jeden z nich w Centralnym Archiwum Historii Narodu Żydowskiego w Jerozolimie odszukał historyk Jason B. Bley, którego rodzinne korzenie sięgają ziemi gnieźnieńskiej…

Jom Kipur i trzy księgi

Jom Kipur nazywany jest jednym z najważniejszych i najbardziej uroczystych świąt żydowskich. Obchodzony jest 10 dnia pierwszego miesiąca cywilnego kalendarza (tiszri), a jego nazwę tłumaczy się jako Dzień Pojednania, Pokuty lub Dzień Przebłagania (błędnie określany również Sądnym Dniem)…

Muzeum na kółkach

„Muzeum na kółkach” jest mobilnym projektem edukacyjnym, który na szeroką skalę przybliża historię polskich Żydów i przywraca pamięć o lokalnych społecznościach żydowskich. To także doskonała platforma współpracy z lokalnymi aktywistami i partnerami instytucjonalnymi, którzy realizują własny program wydarzeń edukacyjnych towarzyszących wystawie w swojej miejscowości…

Ofiary Holocaustu z Trzemeszna

Rok temu opublikowałam listę ofiar Holocaustu urodzonych w Trzemesznie. Ta lista okazała się okrutnie długa, co było dużym zaskoczeniem zarówno dla mnie, jak i wielu mieszkańców Trzemeszna. Przez dziesiątki lat po II wojnie światowej pamięć o dawnych żydowskich mieszkańcach tego miasta…

kartka z kalendarza

Rok żydowski

W dniach od 6 do 8 września 2021 roku społeczność żydowska obchodziła żydowski Nowy Rok, Rosz ha-Szana 5782. Osobom żyjącym według kalendarza gregoriańskiego lub katolickiego roku liturgicznego liczba ta może wydawać się co najmniej zaskakująca i intrygująca. Z czego wynika różnica 3761 lat? Dlaczego …

Kołysanka Makh tsi di eygelekh (Zamknij oczka) z łódzkiego getta

Z okazji Jom ha-Szoa, który jest Dniem Pamięci Holokaustu i przypada w tym roku 28 kwietnia (rozpoczyna się 27 kwietnia po zmierzchu), Eytan Pessen – światowej sławy muzyk i pedagog, potomek Samuela Wrzesinskiego z Mogilna (być może spokrewniony z żydowską rodziną Wreszinskich z Trzemeszna) – przygotował specjalnie dla nas nagranie pieśni żydowskiej powstałej w łódzkim getcie …

ksiegi-zydowskie

Jeden rabin powie tak, a inny rabin powie tak. Dlaczego?

Tytułowe wyrażenie jest nie tylko znanym powiedzeniem, którego niektórzy używają jako odpowiedzi na zadawane pytania, ale również zachętą do namysłu nad tym, kim jest rabin, na czym polegają jego zadania, i dlaczego jeden z nich powie “tak”, a drugi “nie” …