Przejdź do treści
Strona główna » O nas » Pomysł na stronę

Pomysł na stronę

Skąd pomysł na taką stronę?

Pomysł na założenie tej strony był odpowiedzią na wysuwane wobec mnie oczekiwania napisania książki o społeczności żydowskiej zamieszkałej w Trzemesznie. Nie jestem historykiem i od początku miałam poważne obiekcje, co do zredagowania takiej książki. Z drugiej strony, w miarę upływających miesięcy i przybywania materiałów dotyczących tej społeczności ciążyła mi myśl, że powinny one trafić do wszystkich zainteresowanych tą historią. Tym bardziej, że brakuje informacji o niej nawet na popularnych portalach poświęconych historii Żydów w Polsce, czasem są przekłamane, niepełne.

Przy okazji publikacji artykułów na temat żydowskiej społeczności z Trzemeszna na lokalnym portalu jeszcze bardziej zdałam sobie sprawę z powszechnego braku wiedzy na jej temat oraz wynikających z tego przekłamań i panujących stereotypów. To umocniło mnie w przekonaniu o sensowności utworzenia miejsca, które stanowiłoby rzetelne kompendium wiedzy dla chcących uzupełnić te braki informacji oraz pomogłoby zweryfikować powtarzane slogany i stereotypy (najczęściej niewynikające z ich złej woli).

Kolejnym argumentem za utworzeniem strony internetowej było to, że daje większe niż książka możliwości, zarówno jeżeli chodzi o ilość miejsca na publikację materiałów, jak i dotarcia do większej liczby odbiorców, również zagranicą. Daje też szansę dotarcia do potomków trzemeszeńskich Żydów, którzy mogą się stać kolejnym źródłem wiedzy o tej społeczności. Dlatego zdecydowałam się na prowadzenie jej w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Zaprosiłam do pomocy w tłumaczeniu tekstów: Annę Błasiak, Annę Keren, Olimpię Nowicką-Sullę, Jolantę Wojciechowską, Katarzynę Śmiałkowską,  dr. Joachima Neandera, Krzysztofa Tomalę, Marcina Butkę. Jestem im bardzo wdzięczna za poświęcony czas i zaangażowanie, tym bardziej, że zdecydowana większość z nich wykonuje tłumaczenia pro bono.

Bardzo mi zależy, żeby podawane na stronie informacje były oparte na wiarygodnych źródłach i weryfikowane przez specjalistów. Dlatego zaprosiłam do współpracy dr. Krzysztofa Bielawskiego, judaistę, z którym będę konsultować najbardziej specjalistyczne artykuły. Dział tradycji i kultury żydowskiej będzie prowadziła Julita Semrau, członkini Koła Miłośników Kultury Żydowskiej przy UAM w Poznaniu.

Strona nie zaistniałaby również bez wkładu czasu, umiejętności i serca, jakie włożyli w jej budowę, dwaj maturzyści Zespołu Szkół Ekonomicznych w Gnieźnie: Klaudiusz Zdrojewski i Mateusz Springer. Od początku marzyło mi się, żeby w tworzeniu tej strony mieli swój udział młodzi ludzie z regionu Trzemeszna i tak się stało, w czym cichy udział miał Piotr Tarłowski. Mam nadzieję, że znajdą się kolejni młodzi chętni do uczestniczenia w tym projekcie.

Piękne logo strony wykonał pro bono Marceli Konieczny, artysta-malarz, fotografik, pracownik Domu Kultury w Trzemesznie.

Koszty uruchomienia strony pokryło troje wspaniałych, otwartych na współpracę potomków trzemeszeńskich Żydów: Dorit Braun, Lee Pariser i Ronald Philippsborn.

Dobrym duchem, który wsparł mnie od początku w realizacji tego pomysłu, była Kasia Sudaj, zaangażowana również w prace na rzecz odnowienia cmentarza żydowskiego w Trzemesznie. Będzie razem ze mną administrowała tę stronę.

WAM WSZYSTKIM SERDECZNIE DZIĘKUJĘ!

Agnieszka Kostuch