Przejdź do treści
Strona główna » Tradycja i kultura » Święta (rok żydowski)

Święta (rok żydowski)

 • Jom Kipur i trzy księgi

  Jom Kipur i trzy księgi

  Jom Kipur nazywany jest jednym z najważniejszych i najbardziej uroczystych świąt żydowskich. Obchodzony jest 10 dnia pierwszego miesiąca cywilnego kalendarza (tiszri), a jego nazwę tłumaczy się jako Dzień Pojednania, Pokuty lub Dzień Przebłagania (błędnie określany również Sądnym Dniem)...‏‏‎ ‎Czytaj dalej »
 • Rok żydowski

  Rok żydowski

  W dniach od 6 do 8 września 2021 roku społeczność żydowska obchodziła żydowski Nowy Rok, Rosz ha-Szana 5782. Osobom żyjącym według kalendarza gregoriańskiego lub katolickiego roku liturgicznego liczba ta może wydawać się co najmniej zaskakująca i intrygująca. Z czego wynika różnica 3761 lat? Dlaczego ...‏‏‎ ‎Czytaj dalej »
 • Purim, czyli Święto Losów

  Purim, czyli Święto Losów

  Tło historyczne Święto Purim (hebr. losy), zaraz obok Chanuki, jest jednym ze świąt radosnych. Purym w języku jidysz oznacza los, przeznaczenie, przez co dzień ten nazywany jest również Świętem Losów (Losowania). Szacuje się, że powstało ono w jednej z gmin żydowskich wschodniej diaspory, w połowie II w. p.n.e., a swoją historyczną nazwę zawdzięcza wydarzeniom opisanym…‏‏‎ ‎Czytaj dalej »
 • Chanuka

  Chanuka

  Żydowskie święta nieodwołalnie kojarzą nam się ze ścisłym postem i bardzo restrykcyjnym harmonogramem modlitw. Jest to oczywiście prawdą, kiedy mówimy na przykład o Jom Kipur. Chanuka natomiast to jedno z najweselszych żydowskich świąt, które przepełnione są radością, wdzięcznością i światłem.‏‏‎ ‎Czytaj dalej »