Przejdź do treści
Strona główna » Historia społeczności

Historia społeczności

 • Judenlager Tremessen

  Judenlager Tremessen

  Tajemniczy obóz pracy przymusowej dla Żydówek w Trzemesznie, istniejący w okresie 1942-1943, długo pozostawał w cieniu historii. Jednak dzięki badaniom naukowców i pasjonatów lokalnej historii, oraz odnalezionym dokumentom, w ostatnich latach udało się odkryć nieznane dotąd fakty. Obóz ten, mający swój początek w listopadzie 1942 roku, pełnił rolę...‏‏‎ ‎Czytaj dalej »
 • Ilse

  Ilse

  Poprzez relacje świadków, archiwalne zdjęcia i dokument poznajemy życie niezwykłej kobiety oraz jej rodzinę, zaznaczając ich wkład w lokalną społeczność. Ostatnie chwile Ilse stają się symbolicznym akcentem tragedii milionów ofiar Holokaustu, bez indywidualnych grobów. Kamienie pamięci na...‏‏‎ ‎Czytaj dalej »
 • Ofiary Holocaustu z Trzemeszna

  Ofiary Holocaustu z Trzemeszna

  Rok temu opublikowałam listę ofiar Holocaustu urodzonych w Trzemesznie. Ta lista okazała się okrutnie długa, co było dużym zaskoczeniem zarówno dla mnie, jak i wielu mieszkańców Trzemeszna. Przez dziesiątki lat po II wojnie światowej pamięć o dawnych żydowskich mieszkańcach tego miasta...‏‏‎ ‎Czytaj dalej »
 • Struktura gminy żydowskiej w Trzemesznie

  Struktura gminy żydowskiej w Trzemesznie

  Na początku XIX w. kilkudziesięcioosobowa grupa niemieckich Żydów utworzyła w Trzemesznie gminę żydowską, nazywaną w jidysz kehile, a po hebrajsku kehila. Spolszczoną wersją tych słów jest kahał. Do 1833 r. na jej czele stała starszyzna. Dekret z 1 czerwca 1833 r. wydany przez pruski rząd wprowadził obowiązek powoływania tzw. rady dyrektorów, „która miała przejąć pełnię…‏‏‎ ‎Czytaj dalej »
 • Zarys historii społeczności żydowskiej w Trzemesznie

  Zarys historii społeczności żydowskiej w Trzemesznie

  Trzemeszno to miasteczko położone we wschodniej części Wielkopolski. Jego historia jest nierozerwalnie związana z istniejącym tu od XII wieku klasztorem kanoników regularnych. Przez wieki miasto było własnością klasztoru, a osiedlać się w nim mogli wyłącznie katolicy. Zmiany w strukturze narodowościowej…‏‏‎ ‎Czytaj dalej »
 • Historia synagogi w Trzemesznie

  Historia synagogi w Trzemesznie

  Pierwsza synagoga została wybudowana w 1810 roku [1], przy ulicy Bóżnicowej, obecnie ulica Marii Konopnickiej. Obok niej znajdowały się ogród, szopa, dom grabarza, wozownia oraz łaźnia (mykwa). Ta ostatnia nie posiadała ponoć okien, tylko świetliki [2]. Jak podaje M. Obremski, w 1839 roku na podstawie 30-letniego zasiedzenia jako właściciela działki wpisano Gminę Żydowską [3]...‏‏‎ ‎Czytaj dalej »