Przejdź do treści
Strona główna » Kolekcje » Kolekcje prywatne

Kolekcje prywatne

 • Pamiętnik Heymanna Arzta część 2

  Pamiętnik Heymanna Arzta część 2

  Pamiętnik pisany przez urodzonego w Trzemesznie Heymanna Arzta, część 2 obejmująca drugą połowę 1888 roku i pobyt w Nordhausen. Heymann (Heinz) Arzt czyli Chaim ben Nussen Awruhum urodził się 5 stycznia 1866 roku w Trzemesznie. W wieku 16 lat wyjechał w poszukiwaniu pracy do Berlina ...‏‏‎ ‎Czytaj dalej »
 • Pamiętnik Heymanna Arzta

  Pamiętnik Heymanna Arzta

  Heymann Arzt urodził się w Trzemesznie w 1866 roku i spędził w nim kolejnych 16 lat. W 1888 r. spisał swoje wspomnienia dotyczące życia w Trzemesznie, jak również losy swojego ojca, który spędził w tym mieście około 30 lat. Oryginalny pamiętnik został przekazany do Muzeum Żydowskiego w Berlinie. Wnuk Heymanna Fritz Philippsborn przetłumaczył go z niemieckiego na angielski.‏‏‎ ‎Czytaj dalej »
 • Telegram H. Friedmanna

  Telegram H. Friedmanna

  Jest to zamówienie cygar z Rauenbergu, miasta w Niemczech (wspomniana fabryka cygar istnieje tam do dzisiaj). Telegram jest opatrzony pięknym znakiem wodnym w kształcie lwa. Jego nadawcą mógł być Heimann Friedmann lub ktoś z jego krewnych z Trzemeszna.‏‏‎ ‎Czytaj dalej »
 • Karta korespondencyjna Samuela Rothmanna

  Karta korespondencyjna Samuela Rothmanna

  Najstarszy zapis odnoszący się do Samuela Rothmanna w księgach metrykalnych Trzemeszna, do którego dotarłam, pochodzi z 1859 r. Dnia 22 września 1860 r. poślubił w Trzemesznie Amalie  Grünbaum. W księgach znajdują się adnotacje o narodzinach...‏‏‎ ‎Czytaj dalej »
 • Karta korespondencyjna Adolfa Schallamacha

  Karta korespondencyjna Adolfa Schallamacha

  Karta korespondencyjna adresowana do Adolfa Schallamacha, przebywającego wówczas w Trzemesznie, u Pani Bley, wysłana z Wrocławia 10 sierpnia 1920 r...‏‏‎ ‎Czytaj dalej »