Przejdź do treści
Strona główna » Blog

Blog

Żydówki z Kamionka

Historia Żydówek sprowadzonych przez Niemców do Kamionka, opisana w książce “Dziennik Reni” Anny Rink, ukazuje dramat ich życia w 1942 roku. Zakwaterowane w dawnej szkole, pracowały przy umacnianiu brzegów rzeki Noteć, zmagając się z ciężkimi warunkami. Pomimo trudnych losów i nieznanej tożsamości, świadectwa mieszkańców zachowują pamięć o ich cierpieniu…

Agnieszka Kostuch rozmawia z Barbarą Ciejek zd. Zaparuchą

Rozmowa z Barbarą Ciejek zd. Zaparuchą

Zapis rozmowy z Barbarą Ciejek zd. Zaparuchą wspominającą obozy dla Żydów w Bielsku i Podbielsku (obecnie gmina Orchowo) oraz w Kamionku (gmina Mogilno). We wrześniu skończę 94 lata. Urodziłam się w Podbielsku …

Judenlager Tremessen

Tajemniczy obóz pracy przymusowej dla Żydówek w Trzemesznie, istniejący w okresie 1942-1943, długo pozostawał w cieniu historii. Jednak dzięki badaniom naukowców i pasjonatów lokalnej historii, oraz odnalezionym dokumentom, w ostatnich latach udało się odkryć nieznane dotąd fakty. Obóz ten, mający swój początek w listopadzie 1942 roku, pełnił rolę…

Ilse

Poprzez relacje świadków, archiwalne zdjęcia i dokument poznajemy życie niezwykłej kobiety oraz jej rodzinę, zaznaczając ich wkład w lokalną społeczność. Ostatnie chwile Ilse stają się symbolicznym akcentem tragedii milionów ofiar Holokaustu, bez indywidualnych grobów. Kamienie pamięci na…

Rozmowa z Panem Henrykiem Nowakiem

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania rozmowy z panem Henrykiem Nowakiem. Wywiad przeprowadziła Agnieszka Kostuch, a za realizację odpowiadali: Oktawian Jasudowicz oraz Natalia Jędrzejczak…

Budowa lapidarium

Otwarcie Lapidarium wieńczy ponad dwuletni okres prac nad uporządkowaniem upamiętnieniem Cmentarza Żydowskiego w Trzemesznie. To doniosłe dla Trzemeszna wydarzenie przywraca pamięć o społeczności żydowskiej w naszym mieście i należnie ją upamiętnia…

pamiętnik Heymanna Arzta

Pamiętnik Heymanna Arzta część 2

Pamiętnik pisany przez urodzonego w Trzemesznie Heymanna Arzta, część 2 obejmująca drugą połowę 1888 roku i pobyt w Nordhausen. Heymann (Heinz) Arzt czyli Chaim ben Nussen Awruhum urodził się 5 stycznia 1866 roku w Trzemesznie. W wieku 16 lat wyjechał w poszukiwaniu pracy do Berlina …

Księga pamięci z trzemeszeńskiej synagogi

Po dawnych żydowskich mieszkańcach Trzemeszna pozostało bardzo mało fizycznych śladów w tym mieście. Najważniejszymi są obecnie cmentarz i macewy. Dużo więcej ich śladów można znaleźć w archiwach i to, jak się okazuje, na całym świecie. Jeden z nich w Centralnym Archiwum Historii Narodu Żydowskiego w Jerozolimie odszukał historyk Jason B. Bley, którego rodzinne korzenie sięgają ziemi gnieźnieńskiej…

Jom Kipur i trzy księgi

Jom Kipur nazywany jest jednym z najważniejszych i najbardziej uroczystych świąt żydowskich. Obchodzony jest 10 dnia pierwszego miesiąca cywilnego kalendarza (tiszri), a jego nazwę tłumaczy się jako Dzień Pojednania, Pokuty lub Dzień Przebłagania (błędnie określany również Sądnym Dniem)…

Muzeum na kółkach

„Muzeum na kółkach” jest mobilnym projektem edukacyjnym, który na szeroką skalę przybliża historię polskich Żydów i przywraca pamięć o lokalnych społecznościach żydowskich. To także doskonała platforma współpracy z lokalnymi aktywistami i partnerami instytucjonalnymi, którzy realizują własny program wydarzeń edukacyjnych towarzyszących wystawie w swojej miejscowości…