Przejdź do treści
Strona główna » Współczesność » Projekty społeczne i edukacyjne » Projekt odnowienia cmentarza żydowskiego w Trzemesznie

Projekt odnowienia cmentarza żydowskiego w Trzemesznie

We wrześniu 2021 r. został zawiązany w Urzędzie Miejskim Trzemeszna zespół osób mających pracować społecznie na rzecz zadbania o miejscowy cmentarz żydowski, który ograbiony z macew, po wojnie był pozostawiony sam sobie i zarastał (fot. 1)

Fot. 1. Po lewej zarośnięty teren cmentarza żydowskiego. (Źródło: Agnieszka Kostuch)

Była to inicjatywa oddolna, która wyklarowała się w ciągu kilku miesięcy w skutek działań mieszkańców i innych osób, którym leżał na sercu zły stan cmentarza i ocalałych macew. Zaplanowano działania i rozpoczęto starania o zdobycie środków finansowych na ich realizację. m.in. złożono wniosek o grant ze Stowarzyszenia Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie na oczyszczenie macew i założono zbiórkę internetową – https://zrzutka.pl/w84nrx

22 października burmistrz miasta wydał zarządzenie nr 504.2021 o powołaniu formalnie Zespołu ds. uporządkowania i upamiętnienia Cmentarza Żydowskiego w Trzemesznie (fot. 2).

Fot. 2. Zarządzenie Burmistrza Trzemeszna o powołaniu Zespołu (Źródło: www.bip.trzemeszno.pl)

24 października na zaproszenie wiceburmistrza Dariusza Jankowskiego przyjechał do Trzemeszna historyk dr Robert Zimny wraz z Jackiem Dereżyńskim, żeby podzielić się z nami swoimi doświadczeniem w zakresie odnowienia cmentarza żydowskiego w Ryczywole (fot. 3).

Fot. 3. Spotkanie z gośćmi z Ryczywołu w zabytkowym budynku Kościółka św. Łazarza. (Źródło: Katarzyna Sudaj)

Następnym krokiem było przystąpienie Gminy Trzemeszno do Koalicji Opiekunów Cmentarzy Żydowskich, co umożliwiło otrzymanie grantu z Fundacji Dziedzictwa Kulturowego na uporządkowanie zieleni na terenie cmentarza. Dokładny opis tych prac wykonanych w listopadzie, z licznym udziałem wolontariuszy, znajduje się tutaj: https://cmentarzezydowskie.org/aktualnosci/trzemeszno-ponad-120-wolontariuszy-na-cmentarzu-zydowskim/

W listopadzie otrzymaliśmy również wspomniany wyżej grant na oczyszczenie macew, które zostanie zlecone profesjonalnej firmie kamieniarskiej w najbliższym czasie.

15 listopada odbyło się kolejne spotkanie Zespołu z udziałem przedstawiciela Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy żydowskich, Filipa Szczepańskiego, który wstępnie wyznaczył na terenie cmentarza miejsce na powstanie lapidarium (fot. 4).

Fot. 4. Wizyta na cmentarzu członków Zespołu i Filipa Szczepańskiego. (Źródło: Renata Pałucka)

Od stycznia br. ruszyła oficjalnie inwentaryzacja macew pod kierownictwem dr. Andrzeja Leśniewskiego z udziałem osób z ww. Zespołu i przy wsparciu historyka-judaisty Sławomira Pastuszki, który już wcześniej przetłumaczył część inskrypcji z macew (fot. 5).

Fot. 5. Macewy w budynku dawnych warsztatów szkoły zawodowej. (Źródło: Katarzyna Sudaj)

Na listopad br. planuje się wykonanie lapidarium z ocalałych macew i oznakowanie cmentarza. O efektach prac będziemy informowali na bieżąco.

Agnieszka Kostuch

Udostępnij nasz post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *