Przejdź do treści
Strona główna » Współczesność » Projekty społeczne i edukacyjne » Dzień Kultury Żydowskiej z dr. Gniewomirem Zajączkowskim

Dzień Kultury Żydowskiej z dr. Gniewomirem Zajączkowskim

17.06.2021 r., wydawać by się mogło, że będzie to dzień jak każdy inny. Nadchodzi lato, koniec roku szkolnego… Czas drukowania świadectw i lekcji powtórzeniowych. Jednak inaczej wyglądało to w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie.

(Źródło: z archiwum prywatnego Beaty Szymańskiej)

Dzięki współpracy z Agnieszką Kostuch, udało się nam zaprosić dr. Gniewomira Zajączkowskiego, muzykologa, krytyka muzycznego i członka Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Bardzo szybko ustaliliśmy tematy wykładów, które gość poprowadzi w naszej szkole. Każda klasa mogła wybrać najbardziej interesujące zagadnienie w drodze głosowania. Wysłuchaliśmy aż pięciu 45 min. wykładów na temat muzyki żydowskiej, historii Żydów w Polsce, Żydach w XIX wieku i kultury i tradycji żydowskiej. Uczniowie i nauczyciele z zaciekawieniem słuchali p. Gniewomira. Jego pasja i ogromne zaangażowanie przekładało się na słuchaczy. Zdecydowanie największą popularnością cieszyły się zajęcia nt. tradycji żydowskich, jedzenia, świąt i zwyczajów. To właśnie w czasie tego wykładu padało najwięcej pytań, co oznacza, że warto organizować tego typu wydarzenia. Na kolejnych zajęciach, uczniowie zapytani o to, co najbardziej im się podobało odpowiadali, że p. Gniewomir mówił w tak ciekawy sposób, że mogliby słuchać o czymkolwiek, jednak sama historia i kultura Żydów wydała im się bardzo interesująca.

(Źródło: z archiwum prywatnego Beaty Szymańskiej)

Uważam, że warto przybliżać uczniom zagadnienia związane z historią Żydów. Wielu z nich było i jest częścią naszego narodu, a swoją historię warto znać. Bardzo mnie cieszy, że odmienna kultura wzbudziła w młodzieży zainteresowanie, bo właśnie takie emocje powinna budzić. Zrozumienie odrębności prowadzi do wzajemnego szacunku, który jest nam wszystkim tak bardzo potrzebny.

Jagoda Woźniak
nauczycielka języka polskiego
ZSOiZ Trzemeszno

Udostępnij nasz post

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *